Historia iPhone'a w pigułce

Niewątpliwie jednym z najbardziej rewolucyjnych wynalazków XXI wieku, jest smartfon – telefon, który jest właściwie małym komputerem z dostępem do internetu. W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie życie bez tych urządzeń, zważywszy na to, ile użytecznych funkcji posiadają i jak powszechne są. Mimo że pierwszy smartfon zadebiutował już w 1992, niewątpliwie jednym z urządzeń, które ostatecznie doprowadziły do rewolucji, był iPhone firmy Apple Inc.

Przed iPhone’m Apple już eksperymentował z ekranami dotykowymi, chociażby w 1993 przy konstrukcji Newton Message Pad. To urządzenie wymagało jednak używania specjalnego rysika. Apple miało na swoim koncie wiele palmtopów i przenośnych asystentów osobistych, które cieszyły się dużym powodzeniem na rynku, jednakże w licznych wywiadach z 2007 roku Steve Jobs wyraził opinię, że to komórki są przyszłością przenośnych urządzeń informacyjnych, przeto potrzebowały lepszych systemów synchronizacji danych. Już wcześniej Jobs kazał swoim inżynierom przyjrzeć się temu, w jaki sposób można wykorzystać technologię ekranów dotykowych i tabletów, co zaowocowało później stworzeniem iPhone’a i iPada.

Pierwszy prototyp iPhone’a został zaprezentowany w 2004 roku grupie testowej Apple. Nigdy nie został wprowadzony na rynek, ale pozwolił firmie rozwinąć urządzenie. Projekt iPhone’a przypisywany jest Jony’emu Ive’owi, który współtworzył, między innymi, iPoda i Apple Newton Message Pad.

9 stycznia 2007 roku Jobs zaprezentował podczas konwentu Macworld pierwszego iPhone’a. Będący połączeniem telefonu, iPoda i mini-komputera iPhone został przez dziennikarzy z The Globe i Mail okrzyknięty świętym Graalem gadgetów. Dzięki ugruntowanej przez poprzednie sukcesy komercyjne pozycji Apple’a, nowy produkt został przyjęty entuzjastycznie. 29 czerwca 2007 roku iPhone trafił do sklepów, najpierw w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Niemczech, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Włoch i RPA. Jeszcze w kilka godzin przed otwarciem w dniu premiery iPhone’a przed sklepami Apple’a zaczęły formować się długi kolejki klientów. Tego samego dnia Apple wprowadziło aktualizację iTunes, która zapewniała aplikacji kompatybilność z nowym produktem.

Poza USA, iPhone’y były wypuszczane przez różnych operatorów, w tym: T-Mobile, Telecom, Vodafone, czy TeliaSonera, chociaż wiele krajów musiało poczekać na to, aż iPhone wejdzie na ich rynek. W maju 2008 iPhone trafił do Włoch, krajów skandynawskich i krajów bałtyckich (Litwy, Łotwy i Estonii); w lipcu tego samego roku – do Hiszpanii i Grecji; w listopadzie – do Chorwacji, Nowej Zelandii i Australii, a w sierpniu – do krajów Azi Południowej.

Pierwsza generacja iPhone’a oparta była o system operacyjny iOS, miała wbudowaną przeglądarkę internetową Safari Mobile, wyświetlacz ciekłokrystaliczny, wirtualną klawiaturę, korektor pisowni, możliwość przewidywania pisowni i dynamiczny słownik, który zapamiętuje wpisane przez użytkownika słowa. Jako telefon, iPhone wyposażony był w funkcję hold, łączenia rozmów (dzięki czemu można rozmawiać z więcej niż jedną osobą) i rozmów konferencyjnych, a ponadto podczas odtwarzania muzyki ściszał ją w momencie, kiedy przychodziło połączenie. Aparat cyfrowy znajdował się z tyłu urządzenia, posiadał rozdzielczość 2 megapikseli i oryginalne oprogramowanie Apple (nie miał jednak jeszcze funkcji nagrywania filmów). Urządzenie posiadało w swoim wyposażeniu specjalne słuchawki z mikrofonem. Na mocy porozumienia Apple i Google powstały specjalne wersje YouTube i Google Maps, które byłyby kompatybilne z iPhone’ami.

Jako produkt, iPhone był niewątpliwym sukcesem komercyjnym i wkrótce powstawały kolejne produkty oparte na jego technologii. Już 5 września 2007 zaprezentowano odtwarzacz iPod touch, który posiadał to samo oprogramowanie, co pierwszy iPhone, z pominięciem lub dodaniem niektórych funkcji (iPod touch obsługiwał, na przykład, Adobe Flash). Jednak bezpośrednim następcą iPhone’a był iPhone 3G.

iPhone 3G, czyli iPhone drugiej generacji, został zaprezentowany podczas Worldwide Developers Conference (WWDC) w 2008 roku, a już 11 lipca smartfon został wprowadzony na rynek w dwudziestu dwóch krajach. Poza wszystkimi funkcjami swojego poprzednika, posiadał również GPS, operował na nowym systemie iPhone OS 2 i wprowadził App Store. Na rynku dostępny był w dwóch wariantach kolorystycznych – czerni i bieli. Jego obudowa była zbudowana z poliwęglanu, guziki były metalowe, a krawędzie zwężono, aby lepiej układały się w dłoniach użytkownika. Aparat cyfrowy posiadał rozdzielczość 2 megapikseli i, w przeciwieństwie do poprzednika, wyposażono go w funkcję geotagowania.

8 czerwca 2009 roku, również podczas WWDC, przedstawiony został iPhone trzeciej generacji, który swoją premierę miał 19 czerwca. Nazwany iPhone’m 3GS (gdzie S pochodziło od „szybkości”), wyposażony był w zupełnie nowe funkcje, stanowiące ogromną poprawę w stosunku do dwóch pierwszych generacji. Jego kamera cyfrowa posiadała wyższą rozdzielczość obrazu i możliwość nagrywania filmów, a sam telefon wyposażono w kontrolę głosową i możliwość szybkiego ściągania plików z internetu (prędkość osiągała 7,2 megabity na sekundę). iPhone 3GS został przyjęty ciepło, jednakże raportowano również problemy z przegrzewaniem się urządzenia.

Po tym jak pewne informacje na temat iPhone’a czwartej generacji przeciekły do prasy, iPhone 4 zaprezentowano najpierw 7 czerwca 2010 podczas WWDC, a 24 czerwca – wprowadzono na rynek. Wyróżniał się swoim designem – był cieńszy od wszystkich dotychczasowych smartfonów, a do tego posiadał obudowę z nierdzewnej stali. Do jego najważniejszych funkcji należały: wysoka rozdzielczość graficzna (tak zwane Retina display), wideochat FaceTime, czy przednia kamera. Silniejsze, wielofunkcyjne oprogramowanie oraz nowy design sprawiły, że iPhone 4 wyprzedził daleko w tyle poprzedników i był powszechnie chwalony.

iPhone 4S był ostatnim iPhone’m wyprodukowanym za życia Steve’a Jobsa i został zaprezentowany 4 października 2011 roku przez Tima Cooka. „S” na końcu odnosiło się do Siri – wirtualnej asystentki, której wersja beta została wprowadzona do iPhone’a. Poza tym iPhone 4S zawierał aktualizację do systemu Apple 5, kamerę cyfrową o 8 megapikselach i możliwości nagrywania wideo w rozdzielczości 1080p oraz system operacyjny iOS 5, dzięki któremu iPhone 4S wyposażony był w iCloud, iMessage, przypomnienia, centrum notyfikacji, a także integrację z Twitterem. Podczas prezentacji iPhone’a 4S prezydent Epic Games, Mike Capps, przedstawił również na nowym modelu sequel do Infinity Blade.

Szósta generacja iPhone’a – iPhone 5 – była pierwszym smartfonem Apple’a, który został zaprezentowany we wrześniu (było to 12 września 2012), i pierwszym, nad którym pracę nadzorował Tim Cook. Dzięki designowi opartemu na aluminium, iPhone 5 był cieńszy i lżejszy od poprzedników, a do tego posiadał wyższy ekran (w aspekcie 16:9), wsparcie LTE, złącze stacji dokującej oraz procesory Apple A6. Jeszcze przed swoją wielką premierą iPhone 5 stał się sensacją i jednym z najbardziej wyczekiwanych urządzeń 2012 roku, a to za sprawą plotek na temat nadchodzącej szóstej generacji, które pojawiły się jakiś czas po premierę generacji piątej. Odbiór iPhone’a 5 był dość pozytywny – w przeciągu 24 godzin przedpremierowe zamówienia z 14 września 2012 przekroczyły 2 miliony sztuk, a po oficjalnej premierze sprzedaż wzrosła o kolejne pięć milionów.

Na siódmą generację iPhone składały się dwa modele – iPhone 5C i iPhone 5S – które zostały zaprezentowane 10 września 2013 roku. Podczas gdy iPhone 5S miał ten sam projekt zewnętrzny, co iPhone 5, iPhone 5C charakteryzował się poliwęglanową obudową. Oba telefony były dostępne w wielu kolorach, miały ekrany oparte o technologię Retina, a ich aparaty cyfrowe posiadały rozdzielczość 8 megapikseli oraz funkcję rozpoznawania twarzy, przednie kamery zaś miały rozdzielczość 1.2 megapiksela. Ponadto 5S umożliwiał słuchanie plików mp3 i oglądanie filmów w formacie MPEG-4 (obie funkcje możliwe były za pośrednictwem programu iTunes). W założeniu 5C miał być młodzieżowym odpowiednikiem iPhone 5, ale był chwalony zwłaszcza za swoją wytrzymałość. Tymczasem iPhone 5S posiadał jedną szczególną funkcję – czytnik linii papilarnych. Dodatkowo był też pierwszym telefonem działającym na procesorze 64-bitowym.

Ósmą generację również tworzyły dwa modele – iPhone 6 i iPhone 6 Plus, które zostały zaprezentowane 9 września 2014, do sklepów weszły 19 września, a rekord ich sprzedaży do tej pory nie został pobity przez żaden inny model iPhone’a. Oba smartfony posiadały większe rozdzielczości (120 mm dla iPhone’a 6 i 140 mm dla iPhone’a 6 Plus), szybsze procesory, lepsze kamery, LTE i połączenie Wi-Fi. Mimo ciepłego przyjęcia ze strony konsumentów, wczesne modele iPhone 6 i iPhone 6 Plus miały liczne problemy – funkcje „często odwiedzanych lokacji” w systemie operacyjnym iOS 7 została uznana za niebezpieczną dla bezpieczeństwa narodowego na rynku chińskim, a ponadto telefony były giętkie, pomiędzy ich obudowę mogły wplątać się włosy użytkowników, powodując ich wyrywanie, a kamerka w iPhone 6 Plus miała trudności ze stabilizacją obrazu, co sprawiało, że zdjęcia były zamazane. W końcu oba modele zostały zamienione na swoje nowsze wersje, a po wejściu na rynek iPhone 6S sprzedawane były po zaniżonych cenach, zanim nie zostały całkowicie wycofane w 2016 roku.

Na dziewiątą generację składały się iPhone 6S i iPhone 6S Plus, które zostały zaprezentowane 9 września 2016 roku, a na rynek weszły 25 września. Modele te miały design podobny do iPhone’a 6, ale zawierały kilka ulepszeń: kamerę z rozdzielczością 12 megapikseli, zdolną nagrywać filmy w rozdzielczości 4K i 30fps; bardziej dopracowany czytnik linii papilarnych, wsparcie dla LTE Advanced oraz nowość: funkcję 3D Touch, która umożliwia ekranom dotykowym rozróżnienie siły nacisku użytkownika. Ponadto – poza tradycyjnymi wariantami kolorystycznymi, takimi jak złoto, srebro i kosmiczna szarość – 6S i 6S Plus dostępne były również w kolorze różowego złota. Najbardziej chwalono funkcję 3D Touch, jako rewolucyjną nowinkę na rynku, której nie oferowała żadna inna firma, a która umożliwiała użytkownikom większą kontrolę nad urządzeniem. Oba modele zostały również nagrodzone przez magazyn internetowy AnandTech nagrodą Editors’ Choice Award, właśnie za technologię 3D Touch.

Do dziewiątej generacji należał też pierwszy iPhone SE, którego zaprezentowano 21 marca 2016 roku. „SE” było skrótem od „Special Edition” (Edycja Specjalna). iPhone SE charakteryzował się designem podobnym do iPhone’a 5S, ale z licznymi aktualizacjami, które posiadały iPhone 6S i iPhone 6S Plus – kamerę z 12 megapikselami rozdzielczości oraz możliwością nagrywania filmów w 4K i 30fps; oraz większą żywotność baterii. Nie miał nowinki technicznej 3D Touch, ale za to operował na układach scalonych Apple A9, które umożliwiały komunikację bliskiego zasięgu.

Dziesiąta generacja – iPhone 7 i iPhone 7 Plus – została zaprezentowana 16 września 2016 roku i szybko stała się zarzewiem kontrowersji z powodu usunięcia wtyczki do słuchawek. Od teraz użytkownicy Apple mieli korzystać ze słuchawek bezprzewodowych i złącza Lightning, jednak wielu ludziom ta zmiana się nie podobała. Mimo poszerzenia palety barw (o kolor czarny i matową czerń), polepszenia pracy kamery o stabilizację obrazu, nowe teleobiektywy i funkcję portretu; lepsze odczytywanie grafiki oraz odporność na wodę i kurz, podnoszono kwestię tego, jak usunięcie słuchawek przewodowych wpłynie na jakość dźwięku. Wychodząc naprzeciw klientom, Apple do 12 września 2018, wypuszczał iPhone 7 i iPhone 7 Plus z adapterem złącza Lightning i jacka 3,5 mm; jak również promował liczne urządzenia Bluetooth przeznaczone specjalnie do tych dwóch modeli (jednym z tych urządzeń były bezprzewodowe słuchawki AirPods). W marcu 2017 na rynek weszły iPhone 7 i iPhone 7 Plus w czerwonym wariancie kolorystycznym – był to wkład Apple’a w akcję Project Red, mającą na celu walkę z AIDS.

iPhone 8, iPhone 8 Plus i iPhone X to modele generacji jedenastej, zaprezentowane 12 września 2017 roku. iPhone 8 i iPhone 8 Plus były w dużej mierze wzorowane na swoich poprzednikach i ich głównymi nowościami były tylko bezprzewodowe ładowanie baterii, szybszy procesor i lepszą pracę kamery. Ze zrozumiałych powodów były uważane za wtórne – w przeciwieństwie do iPhone’a X, który został pomyślany jako przedsmak tego, jak Apple wyobraża sobie przyszłość smartfonów. Zbudowany ze stali nierdzewnej iPhone X o „bezkantowym” designie posiadał organiczne diody elektroluminescencyjne (OLED) oraz system Face ID, skanujący twarz użytkownika i w ten sposób go identyfikujący. Face ID umożliwiało również animację emotek na telefonie. Jeśli chodzi ściśle o interakcje z użytkownikiem, iPhone’a X wprowadzał również nawigację poprzez operowanie gestami. Był to najbardziej zaawansowany technicznie, ale też najdroższy model iPhone’a w historii i dopiero w 2019 Apple obniżył cenę produktu.

Modele dwunastej generacji – iPhone XS, iPhone XS Max i iPhone XR – były silnie wzorowane na modelu iPhone X, jednak o ile pierwsze dwa pomyślane zostały jako produkty z „wyższej półki”, o tyle iPhone XR miał być modelem tańszym i bardziej przystępnym. Zaprezentowane 12 września 2018 roku, iPhone XS i XS Max mają podwójne kamery o rozdzielczości 12 megapikseli, diody OLED, jednak XS Max posiada również większe od XS baterię i diody. Oba modele były też o wiele bardziej wodoodporne niż poprzednicy. iPhone XR nadal znajduje się w produkcji; nie posiada podwójnej kamery i ekranu OLED, ale za to ma najbardziej rozwinięty ekran LCD z dotychczasowych modeli, oparty o technologię Liquid Retina, o długości 6,1 cala i rozdzielczości 1792x828. Zamiast funkcji 3D Touch posiada funkcję Heptic Touch, która wyczuwa długotrwały nacisk i reaguje wibracją. W przeciwieństwie też do XS i XS Max dostępny jest w sześciu wariantach kolorystycznych. iPhone XR był najlepiej sprzedającym się modelem w 2018.

Jak dotąd ostatnia, trzynasta już generacja iPhone’ów, składa się z trzech dostępnych od 2019 modeli i jednego, który wszedł na rynek dopiero niedawno. iPhone 11, iPhone 11 Pro i iPhone 11 Pro Max zostały zaprezentowane 10 września 2019 roku. Wyposażony w dwa tylne aparaty o rozdzielczości 12 megapikseli iPhone 11 posiada tryb nocny i dwa obiektywy: szerokokątny (13 mm) i ultraszerokokątny (26 mm), a do tego działa na procesorze A13 Bionic i jest pierwszym smartfonem z technologią Ultra WideBand, umożliwiające szybkie przesyłanie danych. Z kolei 11 Pro i Pro Max swoją budową przypominają modele XS, ale poza aparatem szerokokątnym i ultraszerokokątnym zostały wyposażone również w aparat z teleobiektywem i tryb nocny. Ponadto odtwarzają format dźwiękowy Dolby Atmos i dźwięk przestrzenny; i posiadają jasność wyświetlacza (która osiąga od 625 do 800 nitów), jaśniejszy flesz oraz dwa razy wyższy kontrast.

15 kwietnia 2020 roku w ramach trzynastej generacji zaprezentowano drugi iPhone SE. Druga generacja SE w wymiarach i zewnętrznym designie przypomina iPhone’a 8, jednak jego przyciski są zintegrowane z technologią Touch ID, odczytującą linie papilarne. Tak samo jak modele 11, 11 Pro i 11 Pro Max, operuje na procesorze A13 Bionic, posiada jednak pojedynczą kamerę o rozdzielczości 12 megapikseli, z autofocusem i możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K.

Drugi iPhone SE to jak na razie ostatni produkt z serii iPhone.

Comments