SPECYFIKA NAPRAWY ZALANEGO IPHONE’A

Zamoczyłeś swojego iPhona? Postanowiłeś go samodzielnie osuszyć i uznałeś, że nic się nie stało a on po pewnym czasie przestał normalnie funkcjonować… Czemu tak się stało? Rzecz w tym, że elektronika nie lubi wilgoci. Nawet jeśli uda nam się uruchomić zalany sprzęt to niestety wilgoć będzie dla niego niszcząca w funkcji czasu.

Jak więc należy się zachować? W pierwszej kolejności faktycznie należy usunąć z aparatu możliwie dużą ilość cieczy. Można tego dokonać wytrząsając wodę, herbatę, piwo, wino, colę z wnętrza naszego urządzenia. Kolejnym etapem byłoby wyjęcia akumulatora… ale w przypadku iPhona jest z tym pewien problem. Należy więc niezwłocznie skontaktować się z serwisem. Jeśli stwierdzamy, że serwis nie specjalizował się w podobnych naprawach a otworzy dla nas nasz sprzęt prosimy aby koniecznie odłączony został możliwie szybko akumulator.

W przypadku wszelkich usterek powstałych w wyniku zalania kluczowy dla nas jest czas. Układy scalony, BGA, elementy pasywne, aktywne, złącza – niszczeją, korodują – poddane działaniu wilgoci. Od tego jak szybko zareagujemy zależy czy uda nam się uratować nasz sprzęt. Jeśli zareagujemy szybko – być może sprawa zakończy się jedynie rozebraniem sprzętu, wymyciem płytki w myjce ultradźwiękowej i ostatecznej ocenie sprawności aparatu po naprawie. Może jednak okazać się, że zapuściliśmy nasz sprzęt na tyle, iż należy już niestety wymieniać poszczególne podzespoły. Jest to już operacja znacznie trudniejsza, bardziej złożona.

Chociaż tekst miał być związany z zalaniem iPhona to jednak tak samo odnosi się do niego zalany iPad, iMac, Macbook, Macbook pro, mac mini i wszelkie inne sprzęty marki Apple…  i nie tylko. Bowiem wszystkie urządzenia elektroniczne, szczególnie te współczesne zbudowane są w podobny sposób. I na dobrą sprawę, z wielu względów – daleko im do niezawodności i odporności na usterki. Na szczęście nauczyliśmy się te ostatnie skutecznie usuwać.

Comments