ul. Grochowska 239, 04-001 Warszawa

+48 790 343 000

Blog - Serwis Apple Warszawa

Adres: al. Niepodległości 152/27 02-555 Warszawa

Telefon: +48 607 854 000

E-mail: macintosz.serwis@gmail.com

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 10.00 - 18.00

Jak dbać o baterię w swoim MacBooku?

Jak dbać o baterię w swoim MacBooku?

Każde nowo zakupione urządzenie elektroniczne wywołuje w nas ciekawość i ekscytację. Na początku staramy się o nie przesadnie dbać, jednak po pewnym czasie użytkowania, nabieramy przyzwyczajeń, nie zawsze korzystnych dla nowego gadżetu. 
Na wydajność baterii MacBooka wpływa szereg czynników takich jak temperatura, ilość cykli ładowania, sposób ładowania i wiele innych.

Powszechnie panuje przeświadczenie, że nową baterię trzeba, co najmniej trzykrotnie naładować i rozładować, aby zwiększyć jej żywotność. Nic bardziej mylnego!
Nie dotyczy to żadnego akumulatora litowo-jonowego montowanego we wszystkich produktach marki Apple. Takie ładowanie i rozładowywanie ma na celu kalibrację baterii. 
Według zaleceń producenta – MacBook wymaga kalibracji baterii raz na trzy miesiące, natomiast iPhony, iPody i iPady – raz w miesiącu. 
Aby prawidłowo skalibrować baterię w MacBooku należy naładować ją do pełna, odczekać 2 godziny na podłączonym kablu, rozłączyć kabel i pracować, aż do uśpienia urządzenia. Następnie należy wyłączyć komputer na około 5 godzin i naładować go do pełna ponownie. 
Aby skutecznie zadbać o swój akumulator w MacBooku należy między innymi trzymać się 2 prostych zasad: Nie trzymać komputera cały czas na kablu i nie rozładowywać go do zera. 
Proces ładowania MacBooka zaczyna się od trybu fast charge, czyli szybkiego ładowania do 80%. Kiedy bateria już osiągnie ten poziom, przechodzi w tryb tricle charge, czyli powolne ładowanie do 100%. W przypadku, gdy poziom naładowania baterii spadnie o parę procent, ładowarka powoli doładuje ją w trybie tricle charge. 
Bateria w MacBookach jest zaprojektowana na około 1000 cykli ładowania, a po 5 latach producent zaleca wymianę . Nie znaczy to, że po tym czasie komputer odmówi posłuszeństwa, ale bateria zmniejszy swoją pojemność do około 80%. 
Jednym z najbardziej szkodliwych czynników zewnętrznych, wpływających na żywotność baterii jest temperatura. Według instrukcji Apple, MacBook pracuje najlepiej w temperaturze od 10 do 35 stopni Celsjusza, jednak ładowanie do na słońcu przy ponad 30 stopniach upału jest bardzo niekorzystne dla akumulatora i znacznie skraca jego żywotność. 
W internecie można znaleźć masę, sposobów i rad na przedłużenie życia akumulatora w MacBooku. Jedni piszą, że należy ładować baterię tylko do 80%, inni, że nie powinno się jej rozładowywać do zera. A co w tej sprawie mówi Apple? Na oficjalnej stronie możemy znaleźć wskazówki dotyczące prawidłowego użytkowania akumulatora. Ważna jest optymalizacja ustawień, czyli ustawienia energii, jasności ekranu, WiFi, a także usuwanie urządzeń peryferyjnych, gdy z nich nie korzystamy. Apple zastrzega, że w trakcie ładowania, MacBook powinien być zawsze włączony, w przeciwnym razie bateria będzie się coraz szybciej rozładowywać. 
Nie należy popadać ze skrajności w skrajność. Aby bateria w MacBooku prawidłowo działała, należy normalnie z niego korzystać. Ładować, wtedy, kiedy to konieczne i nie pracować cały czas na podłączonej ładowarce.

Wymiana baterii MacBook

Macintosz – Serwis Apple warszawa

ul. Aleja Niepodległości 152

Tel 607 854 000

Polecane posty

Szukaj artykułu

Najnowsze artykuły

Dołącz do nas na FB!